wtorek, 22 listopada 2016

Receptury-Whisky sour smaczny cocktail z pianką

http://www.barwikipedia.pl/receptury-whisky-sour-smaczny-cocktai/
Receptury-Whisky sour smaczny cocktail z pianką

Whisky sour-receptura


Nie ma co ukrywać, że whisky sour to najbardziej znany cocktail na whisky. Prosty do przyrządzenia, nie wymagający wielu składników właściwie to sour możemy bez problemu przygotować  w domu. Ale czy znacie jego historię? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.


drink cocktail whisky sour

    Whisky sour to cocktail,  który rozpoznamy po charakterystycznej piance.  Piankę tą tworzy białko z jajka, które nie znajdowało się w pierwszej recepturze, lecz dodano je do receptury później. Wiele osób słysząc że w składzie znajduje się białko nie chętnie chce zamówić bądź spróbować owego napoju. Jest to oczywiście absurd o ile nie mamy reakcji uczuleniowej na białko śmiało możemy stwierdzić iż jest to najcenniejszy składnik. Każdy kto spróbował tego cocktailu napewno stwierdzi że ma unikalny wyjątkowy smak. Białko z jajka to w 90% woda, pozostałe 10% procent stanowią weglowodoany i aminokwasy, po za tym zawiera jeden najcenniejszy składnik, któremu to właśnie zawdzięczamy ten wyjątkowy smak. Mowa oczywiście o kwasie glutaminowym, ale o tym już w innym artykule..



 

 
Ps.  oczywiście dla osób których białko uczula przewidziano zastępczy środek, tzw. aquafuba czyli wodę z ciecierzycy. Zachowuje się podobnie również zmienia smak i fakturę cocktailu, w tej chwili trwają badania mające na celu sprawdzenie jaki składnik aquafuby oddziaływuje w ten sposób na płyn.



jerry thomas whisky sour
Okładka bar booka Jerrego Thomasa




Historia powstania


    Receptura jak większość klasycznych cocktail, poraz pierwszy została zapisana i wydana w
1862 roku,  w bar booku Jerry-ego Thomasa. Jednak podstawowa receptura była znana i używana od ponad stu lat wcześniej. XVIII wiek, podróże nie tylko zdawały się trwać wiecznie, ale naprawdę przemieszczanie się nie należało do przyjemności. Chłodzenie pożywienia było nie możliwe i nie znane, a pojęcie na temat zarazków i leczenie z chorób przyprawia dziś o dreszcze. Długie podróże na poziomie gruntów nie były, straszne. Logiczne można się zatrzymać się uzupełnić zaopatrzenie w miarę potrzeb lub po prostu pójść na polowanie. Lecz podróży morska, a zwłaszcza pokonanie ogromnych odległości z Europy do Ameryki Północnej, nie było aż tak proste. Pożywienie i woda, zepsuje się w czasie kilku miesięcznej podróży.    Marynarze często cierpieli na szkorbut i niedożywienie, aż "bohater" o imieniu Edward Vernon Angielski vice admirał. Zapoczątkował mieszając kilka składników razem ku chwale i zdrowiu jego załogi. Marynarze mieli racje różnych składników odżywczych, zawartych w produktach jak limonka i cytryna, aby zapobiec szkorbutowi. Również alkohol dla bezpieczeństwa spożycia, gdyż woda po pewnym czasie mogla być skażona. Żeby zapobiec sytuacji w której, statek będzie pełen nietrzeźwych marynarzy. Alkohol, zwykle rum, został złagodzony sok z cytryny lub limonki dodawano  także  aby zamaskować smaku rumu. Tak powstała bardzo wczesna wersja Sour.
Whisky sour notatka historia

Marynarze następnie doprowadzili tę koncepcję do brzegu i ostatecznie podstawowy kwaśny cocktail zostały udoskonalony. Gin Brandy również mieszano w ten sposób, zapoczątkowane przez Anglików, ale Amerykanie byli bardziej przywiązani do rodzimych whisky. Jerry Thomas ostatecznie dopracowuje i publikuję w książce słynne whisky sour!

Jak wyglądała oryginalna receptura? Oto cocktail z książki:

Whisky Sour

(Użyj małego barowego szkła).
- 1 duża łyżeczka sproszkowanego cukru białego rozpuszczona w niewielkiej ilości wody Seltzer
-Sok z połowy małej cytryny
-1 kieliszek Bourbonu lub żytniej whisky


Napełnić szklankę  lodem, wstrząsnąć i przecedzić. Ozdoba z jagody.

Soda pierwotnie była używana, ale w końcu zrezygnowano z niej z upływem czasu.  Również brak białka, w pierwszej recepturze.

Jajko zostało dodane później jako kremowy, pieniący element do cocktailu. Książka Gary Regan "Funny Mixology" również nie zawiera jajka. Dopiero dzieło Dale DeGroff  "The Essential Cocktail" zawiera białko jajka jako jedną z opcji.

 

Dzisiejsza receptura i nasza propozycja twista(wariacji)



Receptura IBA(International Bartender Association)

-45 ml Bourbon Whiskey 

-15 ml syrop cukrowy 

-30 ml soku z cytryny

-Białko jajka (Opcjonalnie jeśli użyte należy zrobić dry shake czyli spieniamy białko w pustym shakerze, aby ubić je na pianę).

-3 dashe(krople) Angostura Bitters


Oczywiście sour to nie tylko whisky, możemy również w tych samych proporcjach użyć wódki czy chociażby pisco(vódka sour, pisco sour itd.  itp. ).


whisky sour wodka sour cocktaile drinki receptury

Nasza propozycja to:


-40 ml burbon whiskey

-40 ml sok z limonki

-20 ml syrop miodowy (4/1 miód woda) 

-białko z jajka(również dry shake) 

-3 krople bitters jak najbardziej zachęcamy do eksperymentów z różnym rodzajem bittersów 

-5-10ml czerwonego wytrawnego wina


IBA w swej recepturze nie ma zesta(skórki owoca),  my jednak zachecamy do aromatyzacji przypalonym zestem pomarańczy. Białko może nie ma substancji smakowych, ale ma specyficzny zapach który możemy zabić właśnie zestem.



Czy próbowaliście już whisky sour? 

Zapraszamy do śledzenia i komentowania, naszych artykułów. 

Jeśli o czymś zapomnieliśmy,  lub popełniliśmy jakiś błąd, a może nasza propozycja zasmakowała i chcielibyście nam o tym powiedzieć. Napiszcie do nas na:


Pozdrawiamy ekipa Bar Wikipedia. 


cocktail, drink, koktajl, kompendium barmana, przepisy, receptury, whisky, wodka

poniedziałek, 21 listopada 2016

Arak anyżowy alkohol z Levantu

http://www.barwikipedia.pl/arak-anyzowy-alkohol-z-levantu/
Arak anyżowy alkohol z Levantu

Arak anyżowy alkohol z Levantu


Arak jest jasnym duchem Bliskiego Wschodu. Na całym świecie jest znany pod różnymi nazwami i różnymi odmianami, podobne alkohole to Raki w Turcji i Ouzo w Grecji. Nie znacznie się różni w zależności, od tego w jakimi miejscu na świecie jest produkowany . Arrak, choć podobny w nazwach, jest zupełnie innym wyrobem.


arak arabski alkohol z lewantu



    Arak lub araq ( arabski : عرق) pochodzi z regiony zwanego Lewantem, stężenie alkoholu waha się między 40%-63% i jest destylatem winnym. Zaliczany do grupy alkoholi anyżowych, jest to klarowny, bezbarwny, niesłodzony i destylowany napój alkoholowy . Arak jest tradycyjnym napojem alkoholowym w Libanie, Iraku, Syrii, Jordani, Palestynie, oraz Izraelu. Dokladnie tak jak w artykule na Wikipedi, gdzie pod nazwą Arak jest opisany Arrak który jest całkowicie innym alkoholem, produkowanym w zupełnie inny sposób z innych roślin.


Lewant (od wł. levante – wschód)pochodzące z języka włoskiego określenie krajów leżących na wschodnim, azjatyckim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Granice wyznaczają: Morze Śródziemne, Taurus, Mezopotamia, pustynie Półwyspu Arabskiego i Morze Czerwone. Obszar ten obejmuje dzisiejsze państwa: Syrię, Jordanię, Liban, Izrael oraz Autonomię Palestyńską. W szerszym znaczeniu do Lewantu zalicza się również Azję Mniejszą (Turcja) i Egipt.

 




 Arak w dosłownym tłumaczeniu z arabskiego oznacza "pot", nazwa pochodzi od destylacji płyn się poci, a destylat kapiący z alembiku to jego pot. Istnieją różne warianty podobne do Arak-u w krajach rejonu śródziemnomorskiego. Raki w Turcji, Ouzo w Grecj, Mastika w Macedonii, Anesone w


gliniane amfory maturacja arak
W takich glinianych amforach, leżakuje arak.

Włoszech, Pastis w Francji and Ojén w Hiszpani, i to zapewne nie wszystkie. Jego wymowa różni się w zależności od lokalnych odmian po arabsku : / ʕaraʔ, ʕaraɡ /. Arak nie należy jednak mylić z trunkami o podobnej nazwie. Jak np. brzmiące podobnie słowo aragh , w Armenii , Iranie, Azerbejdżanie i Gruzji oznacza wódkę, a nie napój o smaku anyż.



    Nasz Arak jest jednak unikalny i występuje w wschodniej części Morza Śródziemnego, a mianowicie od Syrii, aż do Libanu. Jest wyjątkowy, ponieważ nie zawiera wogóle dodatku cukru. Arak jest również produkowany w innych krajach arabskich, takich jak Irak i Egipt. Jednak w Iraku jest destylowany z dodatkiem soku (Tamer), oraz z rodzynkami (Zibib) w Egipcie.



Historia


        Geber (Jaber Ibn Hayyan 721-815) muzułmański chemik wynalazł pierwszy przyrząd do destylacji i nazywał go Alembic (Inbiq). Jest to bardzo ważny punkt w historii napojów alkoholowych więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule destylacja.

Przed odkryciem dokonanym przez Geber, cały świat pił tylko fermentaowane alkohole (wino, piwo ... itp.),  nic dziwnego gdyż bez destylacji nie mogły istnieć alkohole destylowane. Wynalazek jednak wpierw został użyty do produkcji perfum i Kohl (Arabski cień do oczu), podróżujące arabskie kraje przyniosł go jednak ze sobą do Hiszpanii. Europejczycy już wkrótce rozpoczęła produkcję Kohl na własną rękę i dosyć szybko sprawili, że alembik został wykorzystany do wzmacniania alkoholu. To jest właśnie historia powstania tego słowa, gdyż słowo pochodzi od Al Kohl = Alcohol. Ludy krajów Śródziemnomorskich, syryjskich i libańskich były trochę mądrzejsze, gdy tylko jak tylko położyli swoje ręce na jednym z alembików, zaczeli go dobrze wykorzystywać. Ich góry i doliny produkowały mnóstwo winogron. Co ciekawe są wyjątkowe, nie nawadniane, a tylko pozostawione troskliwej opiece słońca, a czuły i idealny klimat śródziemnomorski pomógł im przynieść  słodkie Złote Grona, idealne dla Arak.



Hallal Pouyan Arak fabryka araku
Fabryka Araku "Hallal Pouyan Arak"

Produkcja


    Produkcja zaczyna się winnicach, to własnie jakości winorośli jest kluczem do dobrego araku. Winorośl powinna być bardzo dojrzała i zwykle o złotym kolorze. Zamiast być nawadniane, winnice są pozostawione pod opieką klimatu śródziemnomorskiego i stworzone są przez naturalne deszcze, a także ostre słońce. Winogrona, które są zbierane na przełomie września i października, są rozdrabniane i umieszczane w beczkach, wraz z ich sokiem ( El romeli) i pozostawiono do fermentacji na trzy tygodnie. Często fermentujące owoce miesza się, w celu uwolnienia CO2.



anyż produkcja araku
Dokładnie taki anyż, używamy przy produkcji araku.

   Arak destylowany zwykle w alembikach, zbudowanych ze stali nierdzewnej lub miedzi. Rodzaj metalu z którego stworzono kotły i kolumny, ma duży wpływ na ostateczny smak i specyfikę araku. Autentyczne miedzianych kotły o mauretańskim kształcie, są najbardziej poszukiwane. Gotowy wyrób musi być poddany drugiej destylacji. Alkohol z pierwszej destylacji, przed ponownym trafieniem do destylatora, jest infuzowany anyżem. Stosunek alkoholu do anyżu może się różnić, a jest jednym z głównych czynników wpływających na jakość końcowego produktu.


 
    Co ciekawe destylacja odbywa się zwykle od najniższej możliwej temperatury. Dla podniesienia jakości, gotowy napój leżakuje w glinianych amforach, co ma umożliwić działalność aniołom w podkradaniu cennych oparów, aż do momentu w którym najbardziej nadaje się do spożycia.


Jak pijemy arak?


    Arak jest zwykle mieszany w proporcji 1/3 z wodą, tradycyjnie woda pochodzi z zbiornika z regionu Morza Śródziemnego, na wschodzie zwanego Abarik, z arabskiego abarīq أبريق; Następnie, napój przelewa się do małych wypełnionych lodem kubków. To rozcieńczenie powoduje odczuwanie wyraźnego smaku alkoholu, co ciekawe pod wpływem wody arak zmienia kolor na mleczno-biały; to dlatego że anetol , czyli olejek anyżku, jest rozpuszczalny w alkoholu, ale nie w wodzie.

Powstaje emulsja, w której drobne kropelki oleju rozpraszają światło i cieczy staje się półprzezroczysta, zjawisko znane jest jako louching(występuje w każdym anyżowym alkoholu np. absynth).



arak jak pijemy mleczny kolor
Mleczno biały arak.

   Arak jest powszechnie podawane do Mezzy(tradycyjna arabska forma przystawki), która może zawierać dziesiątki małych tradycyjnych potraw.  Ogólnie, większość wypijanego araku jest uzupełnieniem do potraw, spożyway dokładnie w  ten sposób, prawie nigdy sam. Często również spożywany do potraw z grilla, wraz z sosem czosnkowym.


CIEKAWOSTKA Jeżeli lód zostanie dodany po wlaniu arraku, powstanie estetycznie nieprzyjemna warstwa na powierzchni napoju, ponieważ lód powoduje zestalanie się oleju anyżowego. Jeśli najpierw dodaje się wodę, etanol zmusza tłuszcz do emulgowania się, co prowadzi do charakterystycznej barwy mlecznej. Aby uniknąć wytrącania się anyżu (zamiast emulsji) pijący wolą nie wykorzystywać szkła po napoju ponownie. W restauracjach, gdy zamówimy butelkę araku, kelner zazwyczaj powinien przynieść większą ilość szkła.


Najbardziej znane marki


Irak

Asriyah (العصرية)           Julenar ( جلنار )

Tayyara (طيارة )

Izrael

 Aluf Ha'arak (אלוף הערק)            Arak Ashkelon (ארק אשקלון)

Arak El Namroud (ערק אל-נמרוד)            Arak El Pasha (ערק אל פאשה)

Arak El Sultan (ערק אל סולטן)            Arak Gat (ערק גת)

Arak Ha'Namal 40 (ערק הנמל 40)            Arak Kawar (ערק קעוואר) (عرق قعوار)

Arak Mabruoka (ערק מברוקה)            Arak Masada (ערק מצדה)

Elite Ha'arak (עלית הארק)            Nahala (נהלה)

Jordania

Haddad (حداد)            Bakfia (بكفيا)

Oriental Star Distilleries (عرق نجمة الشرق)            Zumout (زعمط)

Lebanon

Al Batta (ﺍﻟﺒﻄﺔ)            Al Jouzour (الجذور)

Al Karram (الكرام)            Al-Laytany (ﺍﻟﻠﻴﻄﺎﻧﻲ)

Al-Shallal (الشلال)            Al-Zahlawi (زحلاوي)

Arak el Rif (ﻋﺮﻕ ﺍﻟﺮﻳﻒ)            As Samir (السمير)

Batroun Mountains (جبال البترون)            Brun (ﺑﺮﺍﻥ)

Arak Daccache (عرق الدكاش)            El Massaya (ﻣﺴﺎﻳﺎ)

Fakra (ﻓﻘﺮﺍ)            Gerge Bou Raad ( جرجي بو رعد)

Ghantous and Abi Raad (ﻏﻨﻄﻮﺱ ﻭ ﺃﺑﻲ ﺭﻋﺪ)            Kefraya (كفرَيا)

Ksara (ﻛﺴﺎﺭﺍ)            Layali Loubnan (ﻟﻴﺎﻟﻲ ﻟﺒﻨﺎﻥ)

Musar (ﻣزﺍﺭ)            Nakd (ﻧﻜﺪ) Riachi (ﺭﻳﺎﺷﻲ)

Shadra (شدرا)            Tazka (ﺗﺰﻛﺎ)

Touma (ﺗﻮﻣﺎ)            Wardy (ورده)

Palestyna

The Good Samaritan Arak (عرق السامري الصالح)             Oriental Star Distilleries (عرق نجمة الشرق)

Ramallah Golden Arak (عرق رام الله الذهبي)             Sabat Arak (عرق صابات)

Syria

Al Batta (ﺍﻟﺒﻄﺔ)             Al Dinan (الدنان)

 Al Hayat (ﺍﻟحياة)             Al Jarra (الجرة)

Al Mimas (ﺍﻟﻤﻴﻤﺎﺱ)             Al Rayan (ﺍﻟﺮﻳﺎﻥ)

 Al Reef (الريف)             Kefraya (كفريا)

Krom Al Shrfeh (كروم الشرفرفة)


Ciekawostka: Mimo iż religia muzłumańska nie pozwala wyznawcą spożywać alkoholu, to spożycie araku jest bardzo wysokie. To wszystko za sprawą pewnego podstępu który muzłumanie wykorzystują w swej religi, jak wiadomo Allah też śpi, a jak śpi to nie widzi co się dzieje.. więc w krajach arabskich o odpowiednich godzinach spożycie jest wysokie.

 

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami. Jak również do komentowania naszego bloga. 

Pozdrawiamy ekipa Bar Wikipedia!


alembik, alkohol, alkohol definicja, anyz, arak, flair. kompendium barmana, kurs barmanski, levant

Koniecznie zobaczcie!!! Bar Wikipedia Encyklopedia Barmana Absynt - spotkanie z "Zieloną Wróżką"

http://www.barwikipedia.pl/co_to_jest_absynt/
http://i2.wp.com/www.barwikipedia.pl/wp-content/uploads/2016/04/tsb_8866_custom-fa97fb35cbdb399cb03a63498e03f2284c9d79c2-s900-c85.jpg?fit=400%2C266
Absynt - spotkanie z "Zieloną Wróżką"
 Czy wiesz, co to absynt? Być może słyszałeś, o"La Fee Verte" czyli słynnej zielonej wróżce? To bardzo popularny alkohol, produkowany z dodatkiem piołunu, posiadający podobno  właściwości halucynogenne. Co takiego zawiera w sobie absynt? Co sprawiło że dzisie...
http://www.barwikipedia.pl/co_to_jest_absynt/
absynt, alkohol, alkohol definicja, barman, co to, delegalizacja, fontanna do absyntu, historia, kompendium barmanskie, la fe verte, zielona wrozka

niedziela, 20 listopada 2016

The Serve

http://www.barwikipedia.pl/the-serve/
The Serve
 

 "The Serve"


"The serve" to film wręcz kultowy, w barmańskim świecie. Światowej klasy barmani, na nagraniu z tripu do Japoni. Świetny montaż i barmański kunszt, Japońska perfekcja, odbiła się dosyć dużym echem w barmańskim świecie. Kilka dni temu, pojawiła się remake.


Naprawdę warto zobaczyć!!!






 

The Serve


Relacja z wyprawy, do Japoni. Najlepsi barmani, świetny serwis i ujęcia. Występują:


  • Takuo Miyanohara (Orchard bar)

  • Sumire Miyanohara (Orchard bar)

  •  Rogerio Igarashi VazOsamu Takahashi (Bar Juniper)

  • OsakaMasatsugu Kawasaki (Bar Elixir)

  • OsakaShuzo Nagumo (Bar code name mixology)

  • Yukino Sato (Bar code Name Mixology)

  •  Fumitake Ohba (Elixir-k)

  • OsakaShuichi Tanaka (Bar-k)


 

The Serve 2.0


Kontynuacja słynnego filmiku. Tym razem Korea, 10 barmanów, fenomenalne umiejętności. Produkcja 8ml Productions.





Jak wam się podobają filmy?

Zachęcamy do dodawania komentarzy i

 do Subskrypcji, a także śledzenia naszego kanału na YouTube.

Pozdrawiamy Ekipa Bar Wikipedia 

alkohol, bar, barman, cocktail, cocktailbar, drink, film, serve, topmovie, video

Koniecznie zobaczcie!!! Bar Wikipedia Encyklopedia Barmana "Pink Lady"-różowy cocktail z charakterem.

http://www.barwikipedia.pl/pink-lady-rozowy-cocktail-przepis-na-drink/
http://i1.wp.com/www.barwikipedia.pl/wp-content/uploads/2016/03/PicsArt_03-09-07.05.49.jpg?fit=320%2C236
Pink Lady
Czy próbowaliście kiedyś cocktail, o uroczo brzmiącej nazwie Pink Lady? To świetny cocktail, który w swym składzie ma gin i calvados. Już dziś receptura, skład i sposób przyżądzania. Postanowiliśmy, troche przybliżyć wam, o to przepis na różowy napój. Zapraszamy!
Pink Lady.. Czy wygląda...
http://www.barwikipedia.pl/pink-lady-rozowy-cocktail-przepis-na-drink/
alkohol, barman, calvados, cocktail, drink, gin, ingredencje, jak zrobic, pink lady, przepis, receptury, skład, składniki

sobota, 19 listopada 2016

Trailer kanału "Bar Wikipedia" na Youtube

http://www.barwikipedia.pl/trailer-kanau-bar-wikipedia-na-youtube/
Trailer kanału "Bar Wikipedia" na Youtube

Trailer kanału "Bar Wikipedia" na Youtube

 Nasz kanał na Youtube właśnie powstaje, zapraszamy serdecznie do odwiedzania oglądania naszych produkcji i komentowania. Pierwszy film,  który możecie zobaczyć poniżej to trailer, a zarazem zapowiedź tego co nas czeka.  Nasz blog to opowieść o pasji,  a wiec ciekawe tutoriale, ciekawych wywiadów i scen z życia barowego.  Już dziś włącz subskrypcje naszego kanału.

 
 
 Za subskrybuj juź dziś nasz kanał, śledź na bierząco nasze produkcje. Lub oglądaj udostępnione przez nas playlisty, wszystko co ciekawe w barmańskim świecie.
 
[youtube-subscriber channelID=UCRU5l5VBE_XZDLMqxJYa1gg layout=full subscribers=hidden]
 
Zapraszamy do śledzenia i komentowania naszych wpisów. Kompedium wiedzy o alkoholu. Pozdrawiamy ekipa Bar Wikipedia.

alkohol, bar, bar wikipedia, barman, Blog, cocktail, drink, film, kanal, kompendium barmana, szkolenie, tutorial, Tutoriale, Youtube

Applejack jabłkowa brandy..

http://www.barwikipedia.pl/applejack-jabkowa-brandy/
Applejack jabłkowa brandy..

 Applejack jabłkowa brandy.. 

Słyszeliście kiedys o Applejack? Jabłkowej brandy pochodzącej prosto z Stanów Zjednoczonych? Zapraszamy was na podróż do czasów wojny secesyjnej, gdzie kolonizatorzy pędzili trunek jabłkowy czerpiąc jak najwięcej wprost z słynnego calvadosu. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Applejack co to jest, historia i produkcja

Co to jest applejack?

Nasi przodkowie patrząc przez pryzmat alkoholu, pili prawie wszystko. Wina, piwa, wódki, czy wyższe warstwy społeczne nawet Cognac..  Ale co to ma do Applejack? Bo, jeśli spojrzymy w stronę Ameryki Północnej, po czym zagłębimy się troche bardziej w historie powstania Stanów Zjednoczonych. Albo cofniemy się, jeszcze do czasów epoki kolonialnej... To definitywnie stwierdzimy, że jeden alkohol pochodzący z owoców jabłoni, jest trwale związany z tamtym okresem. Przez ponad 200 lat, Applejack był pędzony i pity wszędzie. Napój który, jest Amerykańska interpretacją owocowej brandy, a dokładniej calvadosuMimo ogromnej popularności Applejackaprzeszłości, do nie dawna, pierwszy zarejestrowany producent "Liard & Company", był również jedynym pozostałym twórcą tego trunku. W chwili, gdy pisze te słowa, jest inaczej. Applejack powraca do łask, a zarazem do barków znajdujących się w Amerykańskich domach. Powstała masa nowych destylarni, a pomoc Francuskich gorzelników.. Wyniosła poziom trunku, ponad dotychczasowe granice,i to dzisiaj powstają najlepsze jabłkowe trunki w historii. No bo któż jeżeli nie Francuscy rolnicy, twórcy słynnego Calvadosaudzielił by cenniejszych porad.. Wizyta w 2011 roku spowodowała sprowadzono do Ameryki, specjalnie innych gatunków jabłoni, a destylarnie zaczęły wypuszczać szeroką gamę destylatów. Za pewnik jednak przyjmujemy, że zanim technika zostanie udoskonalona, na prawdziwe gwiazd i najlepsze perełki będziemy musieli trochę poczekać...

Historia Applejack, Amerykańskiej jabłkowej brandy

Najstarszą destylarnią, jak już wspominaliśmy jest Liard z Jersey. Zarejestrowana w 1780 roku. Dzisiejszy alkohol produkowany przez destylarnie, znacznie się różni od trunku produkowanego przez pierwszych amerykańskich osadników. Dzisiaj Liards wytwarza swój produkt, po przez mieszanie jabłkowej brandy z spirytusem innego neutralnego pochodzenia. Amerykańscy przodkowie natomiast destylowali hodowane przez siebie jabłka... Na nasze szczęście i wszystkich fanów jabłkowego Jacka, że dzisiaj ten trunek powstaje w trochę inny sposób. Koloniści
wytwarzali bowiem alkohol, nie zbyt wysokich lotów. Często źle oczyszczony doprowadzał do powikłań, a nawet zdarzały się przypadki zgonów. Jego sposób oczyszczania natomiast, był bardzo nietypowy. Stosowali oni bowiem destylacje, którą nazywamy wymrażaniem frakcyjnym.
 
Jak nie trudno się domyślić wykorzystywali przy tym, różnice w temperaturze zamarzania alkoholi, a pozostałych związków chemicznych znajdujących się w cydrze. Z którego owy trunek, nie koniecznie zawsze udanie destylowano.
Co to jest applejack, historia destylacja alkohol
 
CIEKAWOSTKA:  Applejack był czesto określany, żartobliwie mianem "essence of lockjaw" (co możemy przetłumaczyć jako esencja szczękościsku). Jego destylacja nie była zbyt kontrolowana, jesienią po zbiorach fermentowano cydr, który zostawał zimą w beczkach wystawionych na zewnątrz. Woda zamarzała wcześniej, więc wyciągano kilkukrotnie zamarznięte bryły. Pozostawały, tylko bardziej odporne na zamarzanie związki chemiczne. Co często prowadziło do nagromadzenia się również i tych ciężkich, szkodliwych związków jak np. metanol.
 

Największy wzrost popularności

Największy wzrost popularności Applejacka, przypada na pierwszą połowę XIX wieku. Ilość gorzelni produkujących ten alkohol w 1830 roku, w New Jersey to ponad 400 miejsc. Stał się tak popularny, że można było znaleźć miejsca w których był wymienną walutą. Czy też  zdarzały się przypadki że wypłaty za prace przy budowie dróg, w kolonialnym okresie, wypłacano właśnie w postaci Applejacka. Jednak kolejne lata przyniosły spadek produkcji, kampanie anty-alkoholowe pomiędzy 1880, a 1890 rokiem spowodowały, że jabłkowa brandy przestała być
prawie całkowicie produkowana. Po zniesieniu alkoholowych sankcji,
już nie powróciła do łask i szerszego grona odbiorców, i swej dawnej popularności. Być może jeszcze przyjdą złote lata, amerykańskiej jabłkowej brandy?

 

Applejack dzisiaj?

[caption id="attachment_81" align="aligncenter" width="320"]Applejack historia jablkowej brandy liards
Dziś różnorodność produktów jest ogromna
[/caption]
Ostatnie lata przyniosły powstanie nowych destylarni jabłkowego trunku, obserwujemy tendencje wzrostową produkcji i staje się poważną konkurencja dla Calvadosu szczególnie na terenie Ameryki Północnej. Najbardziej znana marka to oczywiście Liards, jedyna marka produkująca nieustannie jabłkowe destylaty. Z bardzo popularnych brandów możemy wymienić: Tom's Fooler z Ohio, Apple Country Spirits Williamson z Nowego Yorku czy Kornelius z destylarni Harvest Spirits z słynnego Hudson ValleyMożemy również znaleźć produkty mające na etykiecie napis „freez destilation”, więc produkowane w nowoczesny sposób lecz metodą wykorzystującą ten sam proces, który wykorzystywały pierwsze historyczne trunki, a więc wmrażanie frakcyjne. Duża różnorodnością również zaskoczyć mogą sposoby maturacji, znajdziemy min. Applejacka: peach, pear czy grappa
 

Czy artykuł jest interesujący i
zaciekawił cię? A może już probowałeś Applejacka?? Zapraszamy
do komentowania i śledzenia naszego bloga!!!

Ekipa Bar Wikipedia Pozdrawia!!!

 

alkohol, ameryka, applejack, barman, Brandy, calvados, co to, destylacja, etanol, fermentacja, historia, Jablkowa, Jablonie, kolonizacja, Liards, produkcja, stany zjednoczone, Wymrazanie frakcyjne

piątek, 18 listopada 2016

Koniecznie zobaczcie!!! Bar Wikipedia Encyklopedia Barmana Akwawit, akvavit lub aquavit. Skandynawska woda życia...

http://www.barwikipedia.pl/akwawit-akvavit-lub-aquavit/
http://i1.wp.com/www.barwikipedia.pl/wp-content/uploads/2016/02/Akvavit.jpg?fit=400%2C338
Akvavit, skandynawski trunek
Czy słyszałeś o akvavit? Region skandynawi, kojarzy nam się raczej z niskimi temperaturami. Skandynawowie w swej historii bardzo wczesnie, bo już w XV wieku stworzyli swój rodowy alkohol. Zapraszamy w podróży, do zimnej, ale nadzwyczaj gościnnej skandynawi, gdzie zgłę...
http://www.barwikipedia.pl/akwawit-akvavit-lub-aquavit/
akvavit, alkohol, aperitif, aqua vitae, aquavit, barwiki, co to, dania, definicja, historia, kminek, mocny, norwegia, pochodzenie, produkcja, skandynawia, szwecja, wodka, ziolowy

Koniecznie zobaczcie!!! Bar Wikipedia Encyklopedia Barmana Destylacja, co to jest?

http://www.barwikipedia.pl/destylacja/
http://i0.wp.com/www.barwikipedia.pl/wp-content/uploads/2016/02/Distillation_by_Retort.png?fit=400%2C262
Desty­la­cja co to jest?
Zastanawialiście się kiedyś, co to jest destylacja? Jak to się dzieje, że powstaje alkohol wysoko procentowy? Jak oddzielamy, poszczególne związki alkoholu? Czym jest alembik, kolumna rektyfikacyjna i  kto właściwie zapoczątkował oczyszczanie alkoholu? Tego wszystkiego i ...
http://www.barwikipedia.pl/destylacja/
alembik, alkohol, deflagmator, destylacja, Destylacja prosta, etanol, historia, kolumna rektyfikacyjna, lotnosc, oczyszczanie, parowanie, podstawy, powstawanie alkoholu, rektyfikacja, rozdzial, skraplanie

czwartek, 17 listopada 2016

Fermentacja Alkoholowa

http://www.barwikipedia.pl/fermentacjaalkoholowa/
Fermentacja Alkoholowa

Co to jest fer­men­ta­cja alkoholowa?

Czy wiesz jak powstaje alkohol? Co sprawia, że poziom etanolu rośnie, i co to jest ta cała fermentacja? Jeśli ciekawi cie czym są drożdże, oraz jak wpłwają na proces powstawania alkoholu. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Specjlanie dla was, ekipa bar wikipedi zgłebiła tajniki fermentacji alkoholowej.

 

Fer­men­ta­cja alko­ho­lowa, jest bez­tle­no­wym roz­pa­dem cukru, do dwu­tlenku węgla (CO2)alko­holu ety­lo­wego, w bro­warnictwie czę­sto zwana warze­niem. Pro­ces ten odbywa się, w komór­kach droż­dży z uży­ciem sze­regu enzy­mów. To jest w rze­czy­wi­sto­ści zło­żony cykl kon­wer­sji, które dopro­wa­dzają, do zamiany cukrów na CO2alko­hol. Droż­dże, przynależą do rodziny grzy­bów, które lubię myśleć i żyć jak rośliny. Problem w tym, że nie są one tak do rośli­nami, do zwie­rzęt rów­nież nie przynależą…

[caption id="attachment_97" align="aligncenter" width="320"]Kotły bro­warnicze, służąco do warze­nia, czyli fermentowania piwa
Kotły bro­warnicze, służąco do warze­nia, czyli fermentowania piwa
[/caption]

Zatem alko­hol, to jeden z pro­duktów powsta­ją­cych w wyniku fer­men­ta­cji. Alko­hol który jest w postaci cie­czy, dosko­nale nadaje się do oczysz­cze­nia (w pro­cesie desty­la­cji) i wytwa­rzania napo­jów alko­holowych. Alkohol, nie jest za spe­cjal­nie dobrym śro­do­wi­skiem życia dla droż­dży. Gdy pro­centowe stę­że­nie alko­holu, osią­gnie pewien pro­cent, który prze­kro­czy ich poziom tole­ran­cji. Umie­rają, a pro­ces fer­men­ta­cji dobiega końca.

 

Czym są drożdże

Mówiąc kon­kret­nie, droż­dże to euka­rio­tyczne mikroorga­nizmy*. Nie wszyst­kie droż­dże, są w sta­nie zapo­cząt­ko­wać pro­ces fer­men­ta­cji, wła­ści­wie to jedy­nie spe­cjalne grzyby-droż­dże, są w sta­nie go roz­po­cząć. Komórki droż­dżowe, uzy­skują ener­gii z prze­miany cukru na dwu­tle­nek węglaalko­hol.

Euka­rio­nity*- są to orga­nizmy zbu­do­wane z komó­rek, również posia­dają jądro komór­kowe z chro­mo­so­mami. Jest to jedyne, co odróż­nia je od pro­ka­rio­tów. Do euka­rion­tów zali­czane są, wszyst­kie orga­nizmy komór­kowe. Orga­ni­zmy jąr­dowe wyróż­nia się w ran­dze kró­le­stwa, do któ­rego współ­cze­śnie zali­cza się trzy pod­kró­le­stwa: rośliny (Phy­to­bionta), zwie­rzęta (Zoobionta) i grzyby (Myco­bionta). Warto dodać, że to wła­śnie komórka euka­rio­tyczna, zawiera wie­lo­krot­nie wię­cej mate­riału gene­tycz­nego niż pro­ka­rio­tyczna. Dzięki czemu jest w sta­nie pro­du­ko­wać wię­cej typów bia­łek, ma również poten­cjal­nie nie­ogra­ni­czone moż­li­wo­ści regu­la­cji.


Dwu­tle­nek węgla, jest niepożadanym efek­tem ubocz­nym, pod­czas prze­miany che­micz­nej w cie­czy. Ulat­nia się, pod posta­cią pęche­rzy­ków i roz­pra­sza w powie­trzu. W pomiesz­cze­niach zamknię­tych dwu­tle­nek węgla roz­pusz­cza się w cie­czy. Naj­lep­szy przy­kła­d jest prosty, napoje gazo­wane.

Już wiemy że podczas roz­padu cukrów,  powstaje gaz. Gaz zajmuje wiekszą powierzchnie niż płyn, co za tym idzie zaj­muje również jakąś prze­strzeń, w zamknię­tym szczelnie fer­men­ta­to­rze. Po jakimś czasie, gdy gaz zajmie całą pustą przestrzeń  spra­wi, że wzrośnie napór na ściany zamknię­tego zbior­nika, czyli powstanie ciśnie­nie. Naciski które two­rzą się przy pro­duk­cji C02, w zamknię­tej szczelnie prze­strzeni, mogą osiągać ogromne wartości. Z pew­no­ścią wystar­czy, aby spo­wo­do­wać eks­plo­zję w zamknię­tej szkla­nej butelce.

Fer­men­ta­cja alko­ho­lowa- jest wyni­kiem dzia­ła­nia, całej masy enzymów. Liczba tych enzy­mów, jest naprawde ogromna. Fermentacja to złożony proces chemiczny, podczas trwania wydzie­la się około 50 kca­l/mol, roz­ło­żo­nej hek­sozy. Sze­reg reak­cji  zacho­dzi także w komór­kach, w mię­si­stych dużych owo­cach, w nasio­nach okry­tych twardą łupiną i w korze­niach. Jeśli jest dużo wody w gle­bie, zacho­dzi w korze­niach roślin bagien­nych np. ryż.

 

Che­micz­nie…

Całym pro­ces fer­men­ta­cji, jest kon­wer­sja cukru glu­ko­zo­wego (C6H12O6) do alko­holu (CH3OHCH2) i dwu­tlen­kiem węgla (CO2). Prze­miana che­miczna w komór­kach droż­dży, zacho­dząca w tym pro­cesie jest bar­dzo skom­pli­ko­wana. Suma­ryczny wzór fer­men­ta­cji pre­zen­tuje się, w nastę­pu­jący spo­sób:

C6H12O6 ==> 2 (CH3CH2-OH) 2 + (CO 2) + Ener­gia (zawarta w postaci wytwa­rzanego, przez mito­chon­dria komó­rek ATP)
Cukier ====>Alko­hol+ dwu­tle­nek węgla + ener­gia
(Glu­koza) (Alko­hol ety­lowy)
[caption id="attachment_98" align="aligncenter" width="400"]Browar jak fermentuje piwo, drozdze
Prze­my­słowe zbior­niki fer­men­ta­cyjne. Na zdję­ciu bro­war Tychy.
[/caption]

Z powyż­szego wzoru wyda­wać się może, że fermentacja jest całkiem pro­stym procesem. Jeden mol glu­kozy jest kon­wer­to­wany do dwóch moli eta­nolu i dwóch moli dwu­tlenku węgla. Lecz w rze­czy­wi­sto­ści, to dale­kie od pro­stoty... 

 

Fermentacja wcale nie jest prosta..

Głównym problemem, jest powstająca ilość produktów ubocznych. Oprócz CO2 i alko­holu, cukier roz­pada się do innych pro­duktów ubocz­nych: bio­masa droż­dży, kwasy tłusz­czowe (piro­gro­nowy i alde­hyd octowy), gli­ce­rol, kwas bursz­ty­nowy. Pro­duktami ubocz­nymi fer­men­ta­cji są rów­nież: wyż­sze alko­hole i estry, które mają naj­więk­szy wpływ, na bukiet sma­kowo-zapa­chowy finalnego pro­duktu.

 

Prawidłowa fer­men­ta­cja

Tablice doty­czące warze­nia piwa, zwy­kle pocho­dzą z pomia­rów, a nie z usta­lo­nego wzoru. Sku­tecz­ność warun­ków droż­dżyfer­men­ta­cji, zmie­nia pro­por­cje pro­duktów ubocz­nych. Co to ozna­cza?
Pro­sta poje­dyn­cza for­muła, nie ist­nieje…

Nie­prze­wi­dy­wal­ność i brak moż­li­wo­ści, okre­śle­nia dokład­nej for­muły. Za każdym razem, warunki w wnętrzu fer­men­ta­tora, mogą być inne.. Nawet w przy­padku uży­wa­nia tego samego rodzaju droż­dży. Bro­war­nik, master desti­ler, gorzel­nik, mâi­tre de chai czy mistrz winiarni… Każdy z nich posiada doświad­cze­nie, ogromną wie­dzę czę­sto prze­ka­zy­waną z poko­le­nia na poko­le­nie, często docho­wu­jąc wie­lo­let­nich tra­dy­cji.

Więc, gdy następ­nym razem będziesz raczył się swym ulu­bio­nym trun­kiem. Pomyśl o jego twórcach, i smakuj doce­nia­jąc wspa­niały kunsztWinia­rze, będą reje­stro­wać zupeł­nie inną wydaj­ność droż­dży, od pro­du­cen­tów piwa. Warunki fer­men­ta­cji, takie jak tem­pe­ra­tura rów­nież będą inne, ilość i skład pro­duktów ubocz­nych także.

Wie­dza, ta jest bez­cenna dla pro­du­cen­tów wina, któ­rzy aby osią­gnąć wysoką pro­cen­to­wość i tzw. peł­nię, bądź głę­bie. Czę­sto oszu­kują, dodając środki zawie­rające gli­ce­rynę. Zatem, czasami można prze­czy­tać w pra­sie nie­po­ko­jące nowiny. Zda­rzają się ostat­nio rów­nież liczne apele, sprze­ciwy orga­ni­za­cji zrze­sza­ją­cych miło­śni­ków gro­no­wych trun­ków. Czego doty­czą?

W dobie, wszech­obec­nej gospo­darki wolno ryn­ko­wej i moc­nej kon­ku­ren­cji. Firmy szu­kają oszczęd­no­ści, zda­rzają się nie­le­galne podróbki, wina z nie pew­nego źró­dła. Szo­kiem zapewne, dla nie­jed­nego czy­tel­nika, będą odno­to­wane przy­padki zatru­ć, bar­dzo szko­dli­wymi dla czło­wieka, sub­stan­cjami. Uży­wa­nymi zwykle, w pro­duktach chroniących zama­rza­niu. Należy pamię­tać, gli­ce­rol może być sto­so­wany jako śro­dek prze­ciw zama­rza­niu, ale nie wszyst­kie takie środki opie­rają się na gli­ce­rolu. Zda­rzają się także bar­dzo tok­syczne, syntetyczne alter­na­tywy. Zatem stwierdze­nie: „środki prze­ciw zama­rza­niu doda­wane do wina” nie pozwa­lają jasno stwier­dzić, czy bar­dzo tok­syczne che­mi­ka­lia nie został przypadkiem dodane, czy był to po pro­stu gli­ce­rol. Glicerol dodawany jest, w celu dostar­cze­nia natu­ral­nej wysokiej zawar­to­ści gli­ce­ryny. W rze­czy­wi­sto­ści gli­ce­ryna jest często sto­so­wana w produkcji żyw­no­ści, jest zdro­wia i nie­zbędna przy pro­duk­cji win. Wino pro­du­ko­wane w warun­kach, gdzie była niska zawartość gli­ce­ryny, jako pro­dukt ubocz­ny. Może sku­sić pro­du­centa, do doda­nia cze­goś co poru­szy orga­nizm wina do działania.

[caption id="attachment_99" align="aligncenter" width="400"]Winiarskie fermentatory, co to fermentacja
Winiarskie fermentatory
[/caption]

Doda­wa­nie spo­żyw­czej gli­ce­ryny, w celu zwięk­sze­nia pro­cen­to­wo­ści wina. To napewno nie jest ide­alne rozwiązanie. Jed­nak, nie ma rów­nież, żadnego powodu do paniki. Jeżeli gli­ce­rol jest natu­ralny, to taki również bywa, cze­stym skład­ni­kiem pro­duktów spo­żyw­czych. Nato­miast próba zaosz­cze­dze­nia i sto­so­wa­nie środ­ków odmra­ża­ja­cych, może dopro­wa­dzić nawet do śmier­tel­nego zatru­cia groź­nymi sub­stan­cjami.


Cukry, muszą być dozo­wane zgod­nie z zakre­sem zdol­no­ści do fer­men­ta­cji enzymu. Cukier pod wpły­wem enzymu ulega roz­pa­dowi, na glu­kozę, alko­holCO2. Pozo­stałe cukry pozo­stają natomiast, roz­pusz­czone w roz­two­rze.

 

Kilka słów o drożdżach 

Droż­dże piwne, tole­rują do około 5% alko­holu. Ponad ten pozio­m alko­holu droż­dże umie­rają, nie możemy kon­ty­nu­ować więc pro­cesu fer­men­ta­cji. Droż­dże winne znów, tole­rują większy zakres około 12% alko­holu. Sto­pień tole­ran­cji na alko­hol w droż­dżach winnych, waha się od 5%, do nawet 21% alkoholu.  Zależ­nie od szczepu, jak i warun­ków śro­do­wi­sko­wych. Fer­men­ta­cja ma swoje gra­nice w zawartości alkoholu, ale jest rów­nież zależna od czyn­ni­ków, jak np. tem­pe­ra­tura. Więk­sza niż 27 ° C zabija droż­dże, natomiast mniej­sza niż 15 ° C zmie­nia wła­ści­wo­ści. Niska temperatura zmniej­sza aktyw­no­ści droż­dży, więc pro­ces fer­men­ta­cji jest zbyt wolny.

Jak, już wspo­mi­na­liśmy nie wszyst­kie cukry, nadają się do fer­men­ta­cji. Część cukrów fer­men­tu­ją­cych w roz­two­rze, pozo­staje w nim po zakończeniu procesu. Spowo­duje to, że słod­szy będzie pro­dukt koń­cowy, a większa w nim zawartość cukru. Słódy piwne znów, po fer­men­ta­cji cukrów, mogą być, a wręcz powinny być. Wzbo­ga­cane o odpo­wied­nią ilo­śc chmielu, ma to na celu rów­no­wa­że­nia goryczy. Ilość cukru w roz­two­rze, może być rów­nież zbyt duża, co może zapo­biec cał­ko­wi­cie rozpoczęciu procesu fer­men­ta­cji.

 

Dla­czego droż­dże prze­stają dzia­łać na pew­nych pozio­mach alko­holu

Zdol­ność komó­rek droż­dży, do kon­wer­to­wa­nia cukru w dwu­tle­nek węglaalko­hol. Jest mocno zależna od enzy­mów. Kilka enzy­mów, nie­ustan­nie zaan­ga­żo­wa­nych w proces, z czego każdy ma swój etap, w którym działa. Ostat­nim kro­kiem jest reduk­cja zymazy, która odbywa się jako pro­dukt koń­cowy innych enzy­mów (alde­hyd octowy / gli­ce­rol), to właśnie ten enzym zamie­nia cukry, w stary dobry alko­hol ety­lowy. Nie­stety w osta­tecz­no­ści wyso­kie stę­że­nie[caption id="attachment_470" align="alignright" width="300"]Fermentacja w warunkach domowych
Znany widok? Fermentacja w warunkach domowych
[/caption]alko­holu, nisz­czy enzymy i zabija komórki droż­dży. Jak pisa­liśmy powy­żej, różne dro­dze mają różną specyfike, osią­gają i wytrzy­mują różne stę­że­nia alko­holu. Droż­dże piwne, nie mogą wytrzy­mać znacz­nie wię­cej niż 5-6% alko­holu. Droż­dże winne, są znacznie bar­dziej tole­ran­cyjne, ich wytrzy­ma­łość waha się w zakre­sie 10–15%. Spe­cjal­nie hodo­wane szczepy droż­dży, z wła­ści­wego śro­do­wi­ska, mogą wytrzy­mać nawet 21% poziom alko­holu.

 

Rodzaje droż­dży

Orga­ni­zmy fer­men­ta­cji alko­holowej. Miedzy innymi wiele grzy­bów strzęp­ko­wych (Mucom, Rhi­zo­pus) oraz bak­te­rii (Sar­cina ven­tri­culi) wytwa­rzają eta­nol. Jed­nak, prak­tyczne zasto­so­wa­nie mają, tylko te u któ­rych eta­nol, jest pro­duktem głów­nym. W prze­my­śle sto­so­wane są różne gatunki, jak i rasy droż­dży, wiekszość nale­żą­cych, do rodzaju Sac­cha­ro­my­ces. Fer­men­tują one, po przez cukry pro­ste. Takie jak: glu­koza, fruk­toza, man­noza także mal­toza i sacha­roza. Pod­czas inten­syw­nego prze­biegu fer­men­ta­cji, komórki droż­dży są roz­miesz­czone w całej obję­to­ści płynu. Droż­dże fer­men­ta­cji gór­nej (Sac­cha­ro­my­ces cere­vi­siae), przeprowadzają swoje pro­cesy, w wyż­szej tem­pe­ra­tu­rze, niż droż­dże fer­men­ta­cji dol­nej (Sac­cha­ro­my­ces carls­ber­gen­sis). Sam pro­ces, prze­biega bar­dzo inten­syw­nie, wydzie­lając duże ilo­ści CO2.

 

 Ciekawostka o fermentacji winnej...

Niek­tóre prze­pisy na wina, zale­cają doda­nie cukru,  ale tylko w czę­ści
przed fer­men­ta­cją, natomiast uzu­peł­nie­nie pozo­sta­łej ilo­ści, już w trak­cie
jej trwa­nia. Jest to szcze­gól­nie ważne, jeśli celem jest, wytworzenie wyso­kiego poziomu alko­holu. Niek­tóre szczepy droż­dży, ewo­lu­owały do poziomu ob­sługi wyż­szej zawartości cukru. Szcze­gól­nie droż­dże szcze­pów takich jak, Tokaj i Sau­terne, mogą obsłu­żyć wysoki poziom cukru.

Nor­malne, czę­sto spo­ty­kane wina domo­wej roboty. Fer­men­tują w pro­cesie, który możemy podzie­lić na dwa etapy:

Część 1
Aero­bowy (Tlen jest obecny)
Jest to pro­ces, w któ­rym droż­dże szybko ule­gają podwo­je­niu, wiel­ko­ści kolo­nii, około co cztery godziny.
(Trwa z reguły 24–48 dni)
Część 2
Bez­tle­nowy (Nie wystę­puje tlen)
Znacz­nie wol­niej­sza aktyw­ność, droż­dże sku­piają się na kon­wer­sji cukru w alko­hol. Raczej, cięgle zwięk­sza­jąca się ilość komó­rek droż­dży.
(Pro­ces ten, może trwać od kilku dni, nawet do kilku tygo­dni. W zależ­no­ści od rodzaju droż­dży i recep­tury).

 

Zasto­so­wa­nie fer­men­ta­cji alko­holowej

Fer­men­ta­cja alko­ho­lowa cukrów, w obec­no­ści droż­dży, należy do szybko roz­wi­ja­ją­cej się gałęzi prze­my­słu. Jest wyko­rzy­sty­wana w piwo­war­stwie, winiar­stwie, gorzel­nic­twie, kan­dy­zo­wa­niu owo­ców, pro­duk­cji droż­dży, pie­czywa, a także w ochro­nie śro­do­wi­ska. Pro­ces polega, na utle­nia­niu węglo­wo­da­nów, przez odpo­wied­nie szczepy droż­dży. W wyniku czego powstaje alko­hol ety­lowy, wyko­rzy­sty­wany do celów spo­żyw­czych oraz prze­my­sło­wych. Surowce sto­so­wane w prze­my­śle fer­men­ta­cyj­nym, dzielą się na trzy grupy:

  • Do pierw­szej zali­cza się pro­dukty cukrowe: melasę, soki owo­cowe, trzcinę cukrową,
  • Do dru­giej – mate­riały zawie­rające skro­bię (żyto, jęcz­mień i psze­nicę),  
  • do trze­ciej pro­dukty poce­lu­lo­zowe (drewno i ługi posiar­czy­nowe). 

Droż­dże zawie­rają enzymy, które hydro­li­zują disa­cha­rydy na cukry pro­ste. Jedy­nie cztery hek­sozy, ule­gają fer­men­ta­cji pod wpły­wem droż­dży: D-glu­koza, D-man­noza, D-fruk­toza i D-galak­toza. Ostat­nia ulega fer­men­ta­cji z trud­no­ścią, i to nie pod wpły­wem wszyst­kich gatun­ków droż­dży. Koń­cowy pro­dukt fer­men­ta­cji, czyli alko­hol. Oddziela się, od reszty niechcianych związków,  przez desty­la­cję. Wydaj­ność obli­czona w sto­sunku, fer­men­tu­ją­cych cukrów wynosi około 90%. Głów­nym pro­ble­mem, jest duży koszt tech­no­lo­gii, prze­robu celu­lozy. Co powo­duje, że koszt pro­duk­cji eta­nolu celu­lo­zo­wego, jest więk­szy o 50% niż w przy­padku tra­dy­cyj­nych surow­ców. Jed­nak postęp w tech­no­lo­gii prze­robu eta­nolu, jest tak szybki, że w ciągu naj­bliż­szych kilku lat, należy ocze­ki­wać zna­czą­cego obni­że­nia kosz­tów pro­duk­cji eta­nolu z celu­lozy.

[caption id="attachment_100" align="aligncenter" width="400"]Wnętrze browaru fermentacja alkoholowa
Wnętrze browaru
[/caption]

W wyniku hydro­lizy celu­lozy, zawar­tej w tro­ci­nach drzew­nych, powstaje glu­koza. Tą wła­śnie metodą w nie­któ­rych pań­stwach, jak np. Szwe­cja, Fin­lan­dia, Kanada, czy Bra­zy­lia, z odpa­dów drewna pro­du­kuje się glu­kozę. Z niej natomiast, po przez droż­dże.. eta­nol (fer­men­ta­cja alko­ho­lowa). Obec­nie tech­no­lo­gia pro­duk­cji bioeta­nolu celu­lo­zo­wego, jest stale uno­wo­cze­śniana. Każdy suro­wiec, jak np. drewno, słoma, rdze­nie kolby kuku­ry­dzy, śmieci orga­niczne, składa się z około 60% celu­lozy, którą można roz­ło­żyć do glu­kozy, wyko­rzy­sty­wanej w fer­men­ta­cji i pro­duk­cji eta­nolu. Bioeta­nol celu­lo­zowy, znaj­duje zasto­so­wa­nie w moto­ry­za­cji, jako paliwo samo­dzielne E100 (100% EtOH) lub jako kom­po­nent w pali­wie (E5 – 5% obj. eta­nolu w ben­zy­nie oraz odpo­wied­nio E10, E22, E85 i E95). Czy­sty eta­nol, oraz paliwa E95 i E85 mogą być wyko­rzy­sty­wane w spe­cjal­nych lub przy­sto­so­wa­nych sil­ni­kach spa­li­no­wych. Paliwo E5, sto­suje się do wszyst­kich samo­cho­dów z sil­ni­kami na ben­zynę. W nie­któ­rych kra­jach Europy (np. w Szwe­cji), E10 wyko­rzy­stuje się do sil­ni­ków ben­zy­no­wych. W USA, nato­miast E22 do sil­ni­ków nisko­pręż­nych w Bra­zy­lii. Mie­sza­jąc ben­zynębio­eta­no­lem celu­lo­zo­wym, otrzy­muje się mie­sza­ninę, wzbo­ga­coną w tlen. Co znacznie polep­sza, para­me­try spa­la­nia, a tym samym obniża emi­sję tlenku węgla do atmos­fery.

 

Zapraszamy do zapoznania się, z naszymi pokrewnymi, artykułami o fermentacji i alkoholu. Artykuł się spodobał? Moż czegoś zabrakło? Zachęcamy do komentowania i dyskusji na naszym blogu. Pozdrawiamy Ekipa Bar Wikipedia!!!


alkohol, co2, cukier, drozdze, etanol, eukarionity, fermentacja, Fermentacja alkoholowa, glukoza, napój alkoholowy, powstawanie alkoholu, rozpad, warzenie

Co to jest Alkohol i napój alkoholowy..

http://www.barwikipedia.pl/alkohol-i-napoj-alkoholowy/
Co to jest Alkohol i napój alkoholowy..

Co to jest, alkohol i napój alkoholowy?

Czy wiesz co to alkohol? Tego słowa używamy, określając grupę napojów zawierających etanol. Lecz w chemii alkohol to cały rząd związków chemicznych. Jeśli ciekawi cię czym są związki należące, do grupy alkoholi. Jeśli chcesz znać chemiczną definicje alkoholu, albo równanie które go wyraża. Zapraszamy do naszego artykułu.

 

Alko­hole- to według ency­klo­pe­dii, związki che­miczne pocho­dze­nia orga­nicz­nego. Chociaż w dzi­siej­szych cza­sach udało się wytwo­rzyć je rów­nież syn­te­tycz­nie, więc defi­ni­cja stra­ciła po części aktu­al­ność. Alko­hole posia­dają jedną lub wię­cej grup hydrok­sy­lo­wych.
 
Grupa hydroksylowa, to grupa wodorotlenowa (-OH), a inaczej, to jednowartościowa grupa funkcyjna, zbudowana z atomu tlenu i wodoru. My jed­nak zgłę­biamy tutaj taj­niki sztuki bar­mań­skiej, a nie che­mię struk­tu­ralną. Więc wzory suma­ryczne, tym bar­dziej struk­tu­ralne po pro­stu odkła­damy na bok. Jed­nak patrząc przez pry­zmat che­mii, jedyna inte­re­su­jąca nas grupa alko­holi, to rząd zwany Alka­no­lami.
 
Alka­nole– to związki będące alko­holami mono­hy­drok­sy­lo­wymi. Wła­ści­wie to dwa związki che­miczne, bar­dzo do sie­bie podobne, eta­nol i meta­nolNie ma co ukry­wać, że to wła­śnie meta­nol spra­wia, że pro­duk­cja alko­holu i spo­ży­cie go z nie­wia­do­mych źró­deł, jest bar­dzo nie­bez­pieczne. Już spo­ży­cie 8–10 gram meta­nolu uszka­dza wzrok, a 12 gram może dopro­wa­dzić do śmierci.
 [caption id="attachment_102" align="aligncenter" width="400"]Etanol budowa wlasciwosci alkohol
Wzór strukturalny etanolu
[/caption]

Czemu produkcja, destylacja alkoholu może być groźna?

Mia­no­wi­cie eta­nol zarówno jak i meta­nol, jest bez­barwną łatwo­palną cie­czą. W poko­jo­wej tem­pe­ra­tu­rze, zna­ko­mi­cie roz­pusz­czają się w wodzie wła­ści­wie w dowol­nej ilo­ści. Rożni je nato­miast zapach, a także tem­pe­ra­tura wrze­nia. Meta­nol powstaje prak­tycz­nie jedy­nie, w pro­cesie desty­la­cji roz­kła­do­wej drewna. Nato­miast eta­nol za pomocą organizmów eukariotycznych, powstaje w pro­cesie fer­men­ta­cji alko­holowej.

Pow­stałą za pomocą fer­men­ta­cji ciecz, potocz­nie nazy­wamy zacie­rem. Nie­stety zacier nie zawiera jedy­nie eta­nolu, znaj­dują się w nim rów­nież alko­hole wyż­sze, jak również śladowe ilości groźnego meta­nolu, po za tym sze­reg pro­duktów ubocz­nych, które również do zdrowych nie należą. Mię­dzy innymi: gli­ce­ryna, kwas bursz­ty­nowy i kwas octowy.
Pro­ces który ma za zada­nie oczysz­cze­nie zacieru, z związ­ków szko­dli­wych i nie­po­żą­da­nych nazy­wamy desty­la­cją, którą opisaliśmy w osobnym artykule.


I tu cie­ka­wostka… Bada­nia dowo­dzą, że ilość meta­nolu, w dobrze wypro­du­ko­wa­nym zacie­rze. Nie wyrzą­dzi czło­wie­kowi żad­nej szkody, stężenie będzie po pro­stu zbyt niskie. Więc mogli byśmy wręcz, spożywać czysty zacier. Pro­du­ku­jąc alko­hol wysokopro­cen­towy, w warun­kach domo­wych oczyszczając go, czyli destylując. Nie musimy się abso­lut­nie oba­wiać szko­dli­wo­ści meta­nolu.
Zakła­da­jąc, że wyle­wany pierw­sze 50-100 ml desty­latu, co jest ogólnie zwyczajną praktyką. Jednakże zanie­cha­nie tej czyn­no­ści, rów­nież nie spo­wo­duje pro­ble­mów zdro­wot­nych. O ile cał­ościowa ilość spi­ry­tusu, będzie ze sobą zmie­szana. Zakła­da­jąc, że w jed­nym litrze znaj­dzie się około 0,5g meta­nolu, to do prze­kro­cze­nia dawki śmier­tel­nej, 70 kilo­gra­mowy osob­nik musiałby spo­żyć, 40 litrów 50% desty­latu na raz. Jedyna moż­li­wość zatru­cia jaką widzę, to wypi­cie tej pierw­szej ska­pa­nej pięć­dzie­siątki, bądź nie umiejętna destylacja. Złe dobranie temperatur parowania, a co za tym idzie zamiast oczyszczania etanolu, oczyszczanie metanolu.

Najczęstsza jednak przyczyna, zatrucia metanolem. To chęć zaoszczędzenia, i oczyszczania wszelkiego rodzaju płynów technicznych. Jak płyn do spryskiwaczy, czy denaturat itd. Na etykiecie produktu może pisać, że zawiera alkohol, ale może być to sam metanol. Przecież nikt z zdrowym rozsądkiem nie zalożył by, że ktoś może próbować produkować w ten sposób spirytus.

Nie moż­liwe jest otrzy­ma­nie 100% czy­stego eta­nolu. Mie­sza­nine, roz­twór skła­da­ją­cy się z 95,6 % eta­nolu i wody, nazy­wamy spi­ry­tu­sem. Dokład­nie czym jest, pro­ces fer­men­ta­cji, jak i desty­la­cji opi­saliśmy w innym artykule, a tym cza­sem… 

 

Co to jest Napój Alkoholowy

Jako że potocz­nie mówiąc alko­hol, mamy na myśli napój alko­ho­lowy, Sprecyzujemy czym owy płyn jest. Mianowicie napój alkoholowy, to ciecz zawie­ra­jącą eta­nol. W Pol­sce według usta­wo­wej defi­ni­cji, mia­nem napoju alko­ho­lo­wego, okre­ślamy:

Każdy pro­dukt prze­zna­czony do spo­ży­cia, mający wię­cej niż 0,5% alko­holu pocho­dze­nia rol­ni­czego.


alkohol, bar, bar wikipedia, chemia, co to, definicja, destylacja, etanol, fermentacja, metanol, napój, napój alkoholowy, podstawy, wzór, zacier, zwiazek chemiczny

środa, 16 listopada 2016

"Bartender The Right Mix" zabawna gra dla barmanów!!!

http://www.barwikipedia.pl/bartender-right-mix-zabawna-gra-dla/
"Bartender The Right Mix" zabawna gra dla barmanów!!!

Bartender the right mix

 

Zabawna i wciągająca gra w flashu, ty też spróbuj swoich sił za barem!! Wciel się w mistrza baru, Migu­ela i przyrządzaj cocktaile…Czy odkryjesz coś nowego? A może idealnie przyrządzony klasyk, zapewni Ci najwięcej punktów? Juz dziś zagraj z nami w Bartender the right mix, i pochwal się wynikiem! 

 
 
 Bartender the right mix, to prosta wykonana w flashu gra. Wcielamy się w niej, w postać barmana o imieniu Miguel. Gra ma prostą, ale zabawną grafikę. Po naciśnięciu przycisku start, zostajemy przeniesieni do pubu i widzimy Miguela. Którego sylwetka znajduje się, za barową ladą, to miejsce które nasz bohater dobrze zna i czuję się w nim, jak przysłowiowa "ryba w wodzie". Za plecami ma całkiem pokażny arsenał alkoholu, półki uginają się pod ciężarem kolorowych butelek, które zapewne każdy z doświadczonych barmanów, rozpozna bez większego trudu. Naszym zadaniem jest sporządzić, odpowiedni mix, stąd również pochodzi tytuł. Ponieważ, zaraz po użyciu shakera i prze-strainowaniu, przez barmańskie sitko. Zostanie nam wystawiona ocena. Czy znajdziecie złoty środek i zdobędziecie najwyższą ocenę? Czy Miguel, z waszą pomocą przyrządzi wyśmienity cocktail?
 
Poniżej krótki opis sterowania w grze, a także link do gry.
 
Bartender the right mix gra przygody barmana flash
 
  
Jak grać:
grę obsługujemy myszką, wybieramy którąś z butelek znajdującą, się za plecami naszego barmana. Klikamy przycisk poor, żeby zacząć nalewać, trzymają go do momentu zdozowania odpowiedniej proporcji. Dodajemy tak po, koleji wszystkie proporcje, obserewując pasek który jest ograniczeniem pojemności naszego cocktaili. Nie zapomni o dodaniu lodu, przytrzymujemy shake oczywiście nie za długo ponieważ wysadzi nam go. Nasz cocktail jest gotowy do serwowania. Życzę dobrej zabawy!!!
 
 
Bartender the right mix gra przygody barmana flash
 
      

Bartender: The Right Mix

Kliknij tutaj, żeby zagrać w grę!


 

 

Nie zapomnicie dodać w komentarzu, swojego najlepszego wyniku! Zapraszamy do śledzenia, innych naszych wpisów. Pozdrawiamy Ekipa Bar Wikipedia.


barman, bartender the right mix, cocktail, dodatki, drink, flash, gra, Miguel, Online, przyrzadzanie, wciel sie, zagraj, zostan, zrob drink

Historia cz.2 czyli jak powstał pierwszy drink

http://www.barwikipedia.pl/historia-cz2_10/
Historia cz.2 czyli jak powstał pierwszy drink

Cock­tail i jego histo­ria cz.2 czyli jak powstał pierwszy drink

Zastanawiało was kiedyś, kto i gdzie pierwszy raz wypowiedział słowo cocktail, patrząc na napój mieszany? Kilka histori, nie wiadomo która prawdziwa, ale każdą z nich warto znać. Dzisiaj przybliżymy wam opowieść, powstania słowa cocktail. Zapraszamy..


Cock­tail-to zimny napój, mie­szany z wina, alko­holu desty­lo­wa­nego, a także  innych aro­ma­ty­zu­ją­cych skład­ni­ków.
 
Ofi­cjalna defi­ni­cja słowa „Cock­tail”, według naj­więk­szego i naj­no­wo­cze­śniej­szego słow­nika inter­ne­to­wego Mer­riam-webster.
 
 
To dosyć roz­le­gła defi­ni­cja, ale zna­ko­mi­cie odzwier­cie­dla nowo­cze­sne prak­tyka odno­sząca się do nie­mal każ­dego napoju mie­szanego.
 
[caption id="attachment_108" align="aligncenter" width="400"]Pierw­szą defi­ni­cja cock­tailu 1806 r. Historia bar
Pierw­sza defi­ni­cja słowa cock­tail 1806 r.
[/caption]

Fakty dotyczące powstania słowa cocktail

Pierw­szą opu­bli­ko­waną defi­ni­cją słowa Cock­tail poja­wiła się w doku­men­cie:The Balance and Colum­bian Repo­si­tory”1806 roku. Tłu­ma­cze­nie tej defi­ni­cji, brzmi następująco:

„Cock­tail to sty­mu­lu­jący alko­hol, skom­po­no­wany na bazie dowol­nego alko­holu, cukru wody i bit­tersów (ang. gorz­kich nale­wek).” 

To defi­ni­cja którą, i dziś na­dal można by użyć, w celu okre­śle­nia ide­al­nego cock­tailu. Ludzie two­rzyli i mie­szali drinki od wie­ków, pre­kur­so­rami cock­taili, były tak zwane z języka ang. „fizz, juleps,todies”, popularne już w początkach XVI wieku. Lecz tak naprawdę, dopiero na prze­ło­mie XVII i XVIII wieku napoje mie­szane, stały się bardzo popu­larne. Zaczęto o nich pisać, w książ­kach histo­rycz­nych i kro­ni­kach.

Nie jest jasne kto, kiedy i gdzie zaczął two­rzyć pierw­sze recep­tury drin­ków, ale jest pewne że to wła­śnie w tych cza­sach, miało miejsce powstanie oddzielnej kate­go­rii napo­jów mie­sza­nych, okre­ślonej mia­nem cock­tailu. Nato­miast pierw­sze ofi­cjalne pra­sowe odnie­sie­nie, do frazy cock­tail to arty­kułu w gaze­cie "Far­mers Gabi­net„ (wydana w kwiet­niu 1803 roku w New Hamp­shire). Redak­tor opi­suje pewien napój mie­szany, który nazywany jest przez niego „loun­ger” (co w tłumaczeniu z ang. oznacza leżak). Nama­wia on w nim również, do wypi­cia go jako lekarstwo. O bardzo wczesnych jak na takie napoje porach, zaleca spożycie nawet przed 11 rano. Lekarstwo które ma nam pomóc, nie w czym innym jak właśnie w celu uśmieżenia skutków. Pewnej choroby dnia poprzedniego, nie obcego zapewne pełnoletnim czytelnikom zatrucia alkoholowego, czyli potocznie zwanego kaca:

Wypij szklankę cock­tailu- dosko­nały dla twej głowy.”- gło­szą słowa redak­tora.

Nie jaki Dawid Won­drich. Zapisał się w annałach histori, opi­sując pierw­szą znaną recep­turę cock­tailu. Zrobił to w liście do swego przy­ja­ciela, kapi­tana J. E Ale­xan­dra dział się to w 1831 roku. W liście tym, nama­wia swego przy­ja­ciela do połą­cze­nia brandy, ginu i rumu. A o to dokładny cytat, słynnego listu:

a third of the spi­rit to two-thirds of the water; add bit­ters, and enrich with sugar and nut­meg…”

A to tłumaczenie:

1/3 cock­tailu sta­no­wi połą­czenie ginu, rumu i brandy. 2/3 natomiast woda wzbogacona cukrem, z gałką musz­ka­tu­łową

 

Skąd się wzięła nazwa Cock­tail?

Ist­nieje wiele histo­rii, które opowiadają o rzekomym pocho­dze­niu słowa „Cock­tail”. Jak to zwy­kle bywa, nie­które są zabawne inne nie­do­rzeczne, a jeszcze imne nie­wia­ry­godne. Jak myśli­cie, czy któ­raś z nich jest praw­dziwa? Zapraszamy, do zapoznania się z nimi poniżej.

 

Historie i opowieści, o powstaniu słowa cocktail

  • w XVIII wieku bar­dzo modne w Ame­ryce Pół­noc­nej, były kogu­cie walki. Zwy­czaj ten, na fali mody dotarł z Ame­ryki Połu­dnio­wejKara­ibów, szybko stał się bardzo popularny. Takie wyda­rze­nia, zwy­kle miały miej­sce przed miej­sco­wym salo­onem czy obe­rżą. Nie pisaną tra­dy­cją natomiast, była „kolejka” dla widzów, która sta­wiał wła­ści­ciel zwy­cię­skiego koguta. Jedną z histo­rii głosi, że po takiej wła­śnie walce, którą obser­wo­wało nad wyraz wielu widzów. Bar­man, nie mając w zapa­sie tak dużej ilo­ści trunku, jednego rodzaju. Wlał zawartość kilku róż­nych bute­lek, do jed­nego dużego naczy­nia. Następnie, prawdopodobnie w celu uczczenia, zwycięskiego ptaka. Zamie­szał napój, używając pióra z ogona prze­gra­nego koguta.
  • kolejna z histo­rii, z seri o powsta­niu Cock­tailu. Znajduje się w książce, noszącej tytuł „The Spy” (James Feni­more Cooper, 1821). Jeden z wątków, to perypetie bar­manki o pseudonimie „Betty Flan­gan”. Wielu twier­dzi że boha­terka noweli, miała swój wzo­rzec w real­nym świe­cie. Zachowano nawet zapiski dotyczące personali kobiety, która mógł by być realną inspiracją pisaża. Rzekomo, miała to być barmanka, Cathe­rine „Kitty” Hustler. Kitty jest postacią autentyczną, pra­co­wała w salo­onie „Four Cor­ners”, na pół­nocy od Nowego Yorku. Nowela opi­suje zabawne pery­pe­tie żołnierza, walczącego podczas rewolucji Amerykańskiej. Jednym z wątków jest historia pani Flanagan, która swoimi poczynaniami, miała zapoczątkować nazywanie napojów mieszanych, cocktailem. Powsta­nie nazwy, miało powstać w wyniku sprytnej zemsty naszej bar­manki. Osobą która podpadła naszej Betty, miał być jeden z fran­cu­skich żoł­nie­rzy. Sta­cjo­nujący w bazie mieszczącej się, w nie­du­żej odle­gło­ści od salo­onu. Tenże wojak posia­dał koguta, który strasz­nie dener­wo­wał naszą bar­mankę. Ptak dreczył ją, budząc codziennie o świcie głośnym pia­niem. W ramach zemsty, pani Flanagan przy­go­to­wała dla żoł­nie­rza drink. Napój któ­rego składniki, zostały zamie­szane pió­rem, pochodzącym z ogona jego zaginionego uko­cha­nego ptaka. Nie wia­domo czy Betty była inspi­racją dla Kitty, może jednak było wręcz odwrot­nie? Czy któ­raś z pań, jest twórcą pierw­szego napoju mieszanego, który zyskał miano cock­tailu? To niestety, rów­nież pozo­sta­je tajem­ni­cą…

     

    [caption id="attachment_438" align="aligncenter" width="640"]Historia cocktailu the spy betty flanagan
    "The Spy" nowela, opowiadająca historie Betty Flanagan
    [/caption]
  • Istnieje również pewne grono, bada­czy naszego zagad­nie­nia. Które tłu­ma­czy powsta­nie słowa Cock­tail, podo­bień­stwem kolo­ro­wych drin­ków, do róż­no­barw­nych ogo­nów kogu­cich. Jednakże, śmiem poddawać w wąt­pliwość taką opcje. Alko­hol w tam­tych cza­sach, nie był wcale taki różno barwny i kolo­rowy. Wiekszość destylatów w tamtych czasach, była bezbarwna. Dzisiejsze czasy i rozwój chemii, przyniosły cała game różnorakich, nie koniecznie naturalnych barwników. To oczywiste że różnokolorowe alkohole, to tysiące możliwości, patrząc przez pryznat kompozycji i zabawy kolorami. Lecz w porów­na­niu do dzi­siej­szych "tęczówek", czasy powstania cocktailu wypa­dają blado. Co prawie wyklucza, że słowo zostało stworzone w taki sposób.
  • Kolejna z historii, pochodzi prosto z Bry­tyj­skiej publi­ka­cji czasopisma „The Bar­ten­der”, wydanej w 1936 roku. Pocho­dze­nie nazwy cock­tail, według powyższej publikacji. Związane jest z zwrotem używanym w slangu, grupy społecznej pracującej na statkach, czyli jednym słowem mary­na­rzy. Według felietonu, mieli oni zapo­ży­czyć ten zwrot, od rodowitych Mek­sy­kan. Dokładniej że słowo zostało stworzone z tłumaczenia nazwy tra­dy­cyj­nego napoju, pochodzącego z ubie­głego wieku. Nazy­wa­nego przez Indian, „Colla de gallo”. Co w wol­nym tłu­ma­cze­niu ozna­cza wła­śnie, kogu­ci ogon. Nazwa napoju mieszkańców Ameryki Północnej, pochodziła od sposobu w jaki był przygotowywany. Mianowicie był on mie­szany, dłu­gim korze­niem którego kształ­t do złudzenia przy­po­minał wła­śnie, piękny koguci ogon.[caption id="attachment_445" align="alignright" width="150"]Jerry Thomas "How to mix a drinks" historia cocktail drink
    Jerry Thomas "How to mix a drinks"
    [/caption]
  • Istnieje również szansa, że tak bliskie nam słowo, jakim jest cocktail. Zostało zaczerpnięte, ze zwrotu, jakim określano pewien napój. Chodzi o mieszanine zle­wek, z pozo­sta­ło­ści zalegających, w becz­kach po piwie.  Określanych nie zbyt pozytywnym mianem, z jezyka ang. "cock­tail tailings", co mogło oznaczać "kogucie ogony" jak również „odpady-odchody koguta”. Jak nie trudno się domyśleć, był to alko­hol szczególnie popu­lar­ny w wśród klas niż­szych. Ze względu na swoją niską cenę, wąt­pliwa jakość i niepewne pochodzenie.
  • Kolejna z tez głosi, jako by Cock­tail pocho­dził od nazwy napoju. Napoju również związanego, z walkami kogutów. Lecz chodzi o zupełnie inne napoje, niż opisywane do tej pory. Zało­że­niem tego trunku, było wzmoc­nienie przed walka, jak i zagrzanie do niej, głównych bohaterów widowiska. Mieszanka różny składników, była podawana wprost to dziobów mających walczyć ptaków. Czy sądzicie że określenie cocktail, może być zapożyczone od tego napoju?
  • Kolejna z histo­rii, to twierdzenie, że wyraz mógł dotrzeć, aż z regionu Fran­cji. Miało to mieć miejsce za sprawą słyn­nego napoju, pucharu jajecz­nego zwa­nego cocqu­etle. Spe­cjał owy, miał dotrzeć do Ame­ryki za sprawą pana Anto­ine Ame­die Pey­chaud, pocho­dzący z Nowego Orle­anu. Zasły­nął on za sprawą wła­snej receptury, nietypowym spo­so­bem na jajeczny przy­smak, który mie­szał z pey­chaud bit­te­rem swo­jego autor­stwa. Histo­ria głosi że nie każdy gość Pey­chaud, mógł wymó­wić fran­cu­ską nazwę, a więc ewoluowała. Z czasem ule­gła prze­kształ­ce­niu, w uży­wane po dziś dzień słowo Cock­tail.
  • Zwrot cock­tail, może mieć także swe korze­nie, w zamierz­ch­łej prze­szło­ści. Istnieje opcja, że pocho­dzi od imie­nia aztec­kiej bogini Xochitl[/ SHO-cheetl / ], co oznacza "kwiat" w języku plemienia nahuatl. Xochitl była także imieniem, mek­sy­kań­skiej księż­niczki. Która w historia opowiadających o czasach kolonizacji Ameryki, przy­go­to­wy­wała napoje dla ame­ry­kań­skich żoł­nie­rzy.
  • XVIIIXIX wieku naj popu­larniejszym, a zarazem najefektywniejszym środkiem tranaportu, było wyko­rzy­sty­wa­nie koni pocią­go­wych. Wykształ­ciło się w związku z tym, powie­dze­nie „trzy­mać się jak kogut końskiego ogona”. Histo­ria mówi że pewien czy­tel­nik napi­sał list, do redakcji „The Balance and Colum­bian Repo­si­tory”, w któ­rym porównywał stan upo­je­nie alko­holowego, a okre­ślił dokład­nie tym samym stwier­dze­niem. Ewolucją tego wyrażenia, miał by być wyraz cocktail.

     

    [caption id="attachment_444" align="aligncenter" width="198"]Historia cocktailu dawid wondrich
    Bar book Dawida Wondricha
    [/caption]
  • Popu­lar­ność koni w tam­tym okre­sie, a w szczególności konnych wyścigów. Które łaczył w sobie nute sportowej rywalizacji, jak i hazardu. Rów­nież w specyficznej tezie, mogły przyczynić się do powsta­nia słowa Cock­tail. Stad­niny i wła­ści­ciele koni dążyli do perfekcji, pró­bo­wali krzy­żu­jąc rasy wyho­do­wać nowe lep­sze konie wyścigowe, posiadające najlepsze cechy danej rasy. Ten proceder krzyżowania ras, nazy­wano potocznie cock-tails. Zwa­żyw­szy na ogromną popu­lar­ność napo­jów mie­sza­nych w Ame­ryce, a także równie duże zainteresowanie wyści­gami kon­nymi. Istnieje szansa,  że z krzy­żo­wa­nia ras zwierząt słowo zostało zapo­ży­czone, do "krzyżowani" czyli mixowania różnych alko­holi w cocktaile.
  • XVIII wieku bar­mani i właściciele lokalów, mających w ofercie alkohol. Czę­sto prze­cho­wy­wali drogocenny płyn, w cera­micznych, charakterystycznych pojem­ni­kach, mają­cych kształt koguta. Gdy któryś z gości chciał zamówić kolejną kolejkę, stukał w cera­miczny koguci ogon, co było znakiem dla obsługi żeby podać kolejną porcje. Możliwe że kształt karafki, lub rytuał zamawiania, to pierwowzory dające finał w nazwaniu napojów mieszanych, cocktailem.
  • George Bisho­p’s w książce „The Booze Reader: A Soggy Saga of Man in His Cups” (1965), pisał… „słowo Cock­tail pocho­dzi z Anglii, gdzie naj­pierw uży­wały go kobiety lek­kich oby­cza­jów. Które były pożą­dane ale nie czy­ste, jak cocktaile. Następ­nie zaczęto okre­ślać nim doda­wa­nie lodu do bry­tyj­skiego ginu, a każdy wie że może być wszystko tylko nie lód!!”

 

Która historia jest prawdziwa?

[caption id="attachment_109" align="alignright" width="150"]Historia cocktailu, pochodzenie nazwy koguci ogon
Medal, na którym znajdziemy zwrot cocktail
[/caption]

Jak sami widzi­cie, wiele jest histo­rii pró­bu­ją­cych nam przy­bli­żyć moment, a także oko­licz­no­ści użycia pierw­szy raz zwrotu cock­tail. Lecz nie­prze­nik­nione mroki dzie­jów, nie­ubła­gany czas, brak treści pisanych z tamtych czasów, spra­wił że nie mamy pewności co do historii nazwy cocktail. Niestety już ni­gdy jej nie będzie, już nigdy jednoznacznie nie stwierdzimy, kto był odkrywcą, a wręcz wynalazcą tego kultowego słowa. Być może, że każda z tych histo­rii posiada cząstkę praw­dy… A jeśli wszyst­kie są tylko fik­cją? Zmy­ślonymi histo­riami, być może nawet przez samych barmanów, którzy prze­ka­zy­wali je kolej­nym poko­le­niom, tworząc swoisty rodzaj legend?

W raz z roz­wo­jem bar­mań­stwa w naszym kraju. Słowo cock­tail, coraz czę­ściej koja­rzy się z mieszanym napojem alkoholowym, a nie shakiem owocowym. Jak również nazwa Cock­tail Bar, koja­rzy się bardziej z miej­scem, gdzie doświad­czeni bar­mani two­rzą swoje mik­stury, a nie koniecznie jak kiedyś z loka­lem, gdzie zjemy deser lodowy, gofry czy omlet. Cie­szę się że mogłem przy­bli­żyć Wam, chwilę w któ­rych powsta­wały podwaliny naszej wspólnej pasji. Goście w naszych miejscach pracy, chętnie posłuchają historii Betty Flanagan, jak również innych przypuszczeń co do powstania koguciego ogona. Bo czy taka opowieść nie stworzy klimatycznego wieczoru? Historie wyrwane z zamierz­ch­łych czasów, popijane dobrym sin­gle mal­tem… To napewno bardzo ciekawy sposób, żeby zainteresować naszych gości i zachęcić do ponownego odwiedzenia.

Jak uważacie, nasi drodzy czytelnicy? Która historia jest prawdziwa? Czy może według was wszystkie są mało wiarygodne, a słowo cocktail powstało w zupełnie inny sposób? Lub ktoś z was, słyszał inną opowieść o cocktailu? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach, lub do kontaktu z naszymi redaktorami, korzystając z zakładki kontakt, lub pisząc e-mail bezpośrednio na nasz adres:

redakcja@barwikipedia.pl

 

Jak wam się podobają nasze artykuły? Zapra­szam do śle­dze­nia innych wpisów, a takż do komen­to­wa­nia naszego bloga!! Pozdrawiamy Bar Wikipedia!


bar, Betty flanagan, cock-tail, cocktail, definicja, drink, historia, historia barmanstwa, historia cocktailu, jak powstal, kiedy, koguci ogon, kogut, pierwszy cocktail, pierwszy drink, podstawy, powstanie baru, walki kogutow