środa, 19 października 2016

Co to jest Alkohol i napój alkoholowy..

http://www.barwikipedia.pl/alkohol-i-napoj-alkoholowy/
Co to jest Alkohol i napój alkoholowy..

Co to jest, alkohol i napój alkoholowy?

Czy wiesz co to alkohol? Tego słowa używamy, określając grupę napojów zawierających etanol. Lecz w chemii alkohol to cały rząd związków chemicznych. Jeśli ciekawi cię czym są związki należące, do grupy alkoholi. Jeśli chcesz znać chemiczną definicje alkoholu, albo równanie które go wyraża. Zapraszamy do naszego artykułu.

 

Alko­hole- to według ency­klo­pe­dii, związki che­miczne pocho­dze­nia orga­nicz­nego. Chociaż w dzi­siej­szych cza­sach udało się wytwo­rzyć je rów­nież syn­te­tycz­nie, więc defi­ni­cja stra­ciła po części aktu­al­ność. Alko­hole posia­dają jedną lub wię­cej grup hydrok­sy­lo­wych.
 
Grupa hydroksylowa, to grupa wodorotlenowa (-OH), a inaczej, to jednowartościowa grupa funkcyjna, zbudowana z atomu tlenu i wodoru. My jed­nak zgłę­biamy tutaj taj­niki sztuki bar­mań­skiej, a nie che­mię struk­tu­ralną. Więc wzory suma­ryczne, tym bar­dziej struk­tu­ralne po pro­stu odkła­damy na bok. Jed­nak patrząc przez pry­zmat che­mii, jedyna inte­re­su­jąca nas grupa alko­holi, to rząd zwany Alka­no­lami.
 
Alka­nole– to związki będące alko­holami mono­hy­drok­sy­lo­wymi. Wła­ści­wie to dwa związki che­miczne, bar­dzo do sie­bie podobne, eta­nol i meta­nolNie ma co ukry­wać, że to wła­śnie meta­nol spra­wia, że pro­duk­cja alko­holu i spo­ży­cie go z nie­wia­do­mych źró­deł, jest bar­dzo nie­bez­pieczne. Już spo­ży­cie 8–10 gram meta­nolu uszka­dza wzrok, a 12 gram może dopro­wa­dzić do śmierci.
 [caption id="attachment_102" align="aligncenter" width="400"]Etanol budowa wlasciwosci alkohol
Wzór strukturalny etanolu
[/caption]

Czemu produkcja, destylacja alkoholu może być groźna?

Mia­no­wi­cie eta­nol zarówno jak i meta­nol, jest bez­barwną łatwo­palną cie­czą. W poko­jo­wej tem­pe­ra­tu­rze, zna­ko­mi­cie roz­pusz­czają się w wodzie wła­ści­wie w dowol­nej ilo­ści. Rożni je nato­miast zapach, a także tem­pe­ra­tura wrze­nia. Meta­nol powstaje prak­tycz­nie jedy­nie, w pro­cesie desty­la­cji roz­kła­do­wej drewna. Nato­miast eta­nol za pomocą organizmów eukariotycznych, powstaje w pro­cesie fer­men­ta­cji alko­holowej.

Pow­stałą za pomocą fer­men­ta­cji ciecz, potocz­nie nazy­wamy zacie­rem. Nie­stety zacier nie zawiera jedy­nie eta­nolu, znaj­dują się w nim rów­nież alko­hole wyż­sze, jak również śladowe ilości groźnego meta­nolu, po za tym sze­reg pro­duktów ubocz­nych, które również do zdrowych nie należą. Mię­dzy innymi: gli­ce­ryna, kwas bursz­ty­nowy i kwas octowy.
Pro­ces który ma za zada­nie oczysz­cze­nie zacieru, z związ­ków szko­dli­wych i nie­po­żą­da­nych nazy­wamy desty­la­cją, którą opisaliśmy w osobnym artykule.


I tu cie­ka­wostka… Bada­nia dowo­dzą, że ilość meta­nolu, w dobrze wypro­du­ko­wa­nym zacie­rze. Nie wyrzą­dzi czło­wie­kowi żad­nej szkody, stężenie będzie po pro­stu zbyt niskie. Więc mogli byśmy wręcz, spożywać czysty zacier. Pro­du­ku­jąc alko­hol wysokopro­cen­towy, w warun­kach domo­wych oczyszczając go, czyli destylując. Nie musimy się abso­lut­nie oba­wiać szko­dli­wo­ści meta­nolu.
Zakła­da­jąc, że wyle­wany pierw­sze 50-100 ml desty­latu, co jest ogólnie zwyczajną praktyką. Jednakże zanie­cha­nie tej czyn­no­ści, rów­nież nie spo­wo­duje pro­ble­mów zdro­wot­nych. O ile cał­ościowa ilość spi­ry­tusu, będzie ze sobą zmie­szana. Zakła­da­jąc, że w jed­nym litrze znaj­dzie się około 0,5g meta­nolu, to do prze­kro­cze­nia dawki śmier­tel­nej, 70 kilo­gra­mowy osob­nik musiałby spo­żyć, 40 litrów 50% desty­latu na raz. Jedyna moż­li­wość zatru­cia jaką widzę, to wypi­cie tej pierw­szej ska­pa­nej pięć­dzie­siątki, bądź nie umiejętna destylacja. Złe dobranie temperatur parowania, a co za tym idzie zamiast oczyszczania etanolu, oczyszczanie metanolu.

Najczęstsza jednak przyczyna, zatrucia metanolem. To chęć zaoszczędzenia, i oczyszczania wszelkiego rodzaju płynów technicznych. Jak płyn do spryskiwaczy, czy denaturat itd. Na etykiecie produktu może pisać, że zawiera alkohol, ale może być to sam metanol. Przecież nikt z zdrowym rozsądkiem nie zalożył by, że ktoś może próbować produkować w ten sposób spirytus.

Nie moż­liwe jest otrzy­ma­nie 100% czy­stego eta­nolu. Mie­sza­nine, roz­twór skła­da­ją­cy się z 95,6 % eta­nolu i wody, nazy­wamy spi­ry­tu­sem. Dokład­nie czym jest, pro­ces fer­men­ta­cji, jak i desty­la­cji opi­saliśmy w innym artykule, a tym cza­sem… 

 

Co to jest Napój Alkoholowy

Jako że potocz­nie mówiąc alko­hol, mamy na myśli napój alko­ho­lowy, Sprecyzujemy czym owy płyn jest. Mianowicie napój alkoholowy, to ciecz zawie­ra­jącą eta­nol. W Pol­sce według usta­wo­wej defi­ni­cji, mia­nem napoju alko­ho­lo­wego, okre­ślamy:

Każdy pro­dukt prze­zna­czony do spo­ży­cia, mający wię­cej niż 0,5% alko­holu pocho­dze­nia rol­ni­czego.


alkohol, bar, bar wikipedia, chemia, co to, definicja, destylacja, etanol, fermentacja, metanol, napój, napój alkoholowy, podstawy, wzór, zacier, zwiazek chemiczny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz